Bielsko Biała, Centrum Rehabilitacji Gałuszka & Romanowski

W poniedziałek 31 października 2011 jedziemy na rehabilitacje do Bielska Białej. Czekaliśmy na ten termin prawie 3 miesiące. Nasza karetka jak zwykle pędzi i dojeżdżamy w 4 godziny z przerwą na kawę włącznie.

Na miejscu czeka na nas Wojtek który wręcza nam klucze do mieszkania w którym będziemy przebywać przez te niecałe 3 tygodnie. Mieszkanie jest bardzo ładne i przystosowane do osoby niepełnosprawnej - z dużą łazienką i prysznicem, na parterze. Jesteśmy miło zaskoczeni standardem tego mieszkania. Zajęcia zaczynają się od wtorku. Na rehabilitacje jeździmy transportem medycznym. Dojazd zajmuje nam jakieś 5-10 minut.

Pani Jola uczy nas kilku masaży twarzy, pokazuje nam któe punkty należy uciskać, jakie ćwiczenia wykonywać, aby Tomek lepiej przełykał i poprawił funkcję mowy. Z panem Markiem po pierwszych "przegadanych" zajęciach mamy zajęcia na biofeedbacku. Biofeedback EEG (ElektroEncefaloGrafia) lub neurofeedback - wykorzystuje właściwość, że mózg ludzki w ramach swojej aktywności wytwarza różne zakresy fal elektromagnetycznych, charakterystycznych dla różnych rodzajów tej aktywności. Elektrody podłączane w różnych miejscach na skórze czaszki i uszach zbierają dane o występowaniu poszczególnych pasm fal, oprogramowanie zamienia te informacje w zrozumiały dla pacjenta obraz. Pacjent ma tak sterować aktywnością swojego mózgu, aby np. widziany na ekranie samochód wyścigowy przyśpieszył. Neurofeedback jest stosowany w terapii dzieci z ADHD, u ludzi z zaburzeniami procesu uczenia się, po urazach czaszki, wspomaga leczenie padaczki. Jest również polecany osobom zdrowym dla poprawy koncentracji, pamięci, w leczeniu nerwicy natręctw, redukcji stresu i poprawy kreatywności.

Po powrocie do mieszkania odpoczywamy, a potem rysujemy z Tomkiem, czytamy mu książki, pokazujemy zdjęcia itd.

Weekendy staramy się spędzać kreatywnie. Udało nam się nawet zabrać Tomka na wycieczkę w góry. Zwiedziliśmy zaporę wodną im. Ignacego Mościckiego zbudowaną w latach 1929-1932 r. na rzece Wapienica oraz potoku Barbara w dzielnicy Bielska-Białej. Zbiornik jest otoczony z każdej strony wzniesieniami Beskidu Śląskiego.


Jesteśmy pod wrażeniem nie tylko rehabilitacji na bardzo wysokim poziomie ale także samej atmosfery tego miejsca, którą tworzy cały zespół Centrum Rehabilitacji Gałuszka & Romanowski, pacjenci oraz ich rodziny. To jest niesamowite jak ludzie po bardzo ciężkich wypadkach potrafią z pozytywnym nastawieniem do życia i poczuciem humoru walczyć o swoją samodzielność i sprawność. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez wsparcia bliskich. W piątek 18 listopada 2011 po zajęciach jedziemy prosto do Krakowa na konsultacje do dr Alexeya Repetunova, który wykonuje zabieg fibrotomii metodą Ulzibata. Zabieg ten polega na stopniowym, podskórnym przecinaniu zwłókniałych pasm mięśniowych w okolicach ich przyczepu do kości z zastosowaniem specjalnego skalpela. Po konsultacji okazało się, że Tomek nie został zakwalifikowany do tego zabiegu, gdyż jego problem to stawy: łokciowy i biodrowy, a w tym wypadku zabieg ten nie przyniesie pożądanych efektów. Musimy udać się na konsultacje do ortopedy, być może potrzebna będzie operacja.

Częściowo zawiedzeni wracamy do hotelu Batory spędzić tu noc, a następnego dnia rano wracamy do Warszawy.

Strona internetowa Centrum Rehabilitacji Gałuszka and Romanowski:
http://www.centrumgr.pl/Poprzednia strona Następna strona