Klinika Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM - druga wizyta

18 marca 2012, w niedzielę, zawieźliśmy Tomka do kliniki rehabilitacji funkcjonalnej w Krakowie na miesięczny turnus rehabilitacyjny. Oczywiście cały czas ktoś z nas, głównie mama, przebywał z nim w Krakowie.

W poniedziałek Tomek miał 3 godziny rehabilitacji, zajęcia z logopedą i badania lekarskie. W następne dni jego rehabilitacja składała się z czterech do pięciu godzin rehabilitacji funkcjonalnej oraz zajęć z logopedą lub psychologiem.

Zeszły raz był w tym miejscu ponad rok temu i tak sie zmienił, że większość pracowników mówiła, że gdyby nie to, że pamiętają naszą mamę to pomyśleliby, że to zbieżność nazwisk i Tomek nie jest tym samym chłopcem, który był u nich rok wcześniej.

Wtedy ważył ponad 20 kg mniej, nie miał dużej części kości czaszki, był wyniszczony, bardzo osłabiony, z silną spastyka i przykurczami, a jedyne na co rehabilitanci mogli sobie pozwolić, oprócz klasycznej rehabilitacji w pozycji leżącej, to siadanie po parę do kilkunastu minut.

Teraz Tomek jest dużo silniejszy i zdecydowanie bardziej wytrzymały. Lepiej je, potrafi już całkiem nieźle kontrolować głowę, jak mu się coś nie podoba to wyraźnie daje to do zrozumienia. Rehabilitanci poświęcają dużo czasu na pionizację Tomka i czasem stoją z nim nawet około godziny. Wcześniej muszą rozćwiczyć i porozciągać lewą nogę, która była operowana i w której dążymy do całkowitego wyprostu.

Poza tym, co bardzo nas cieszy, udało się zorganizować zajęcia w basenie. Tomek bardzo dobrze reaguje na wodę, w ogóle się nie denerwuje, jest rozluźniony. Widać że lubi te zajęcia. Zresztą nic dziwnego, bo od pierwszej klasy szkoły podstawowej trenował pływanie i zawsze kochał wodę.

Tomek ma też zajęcia z przesympatyczną, wesołą panią logopedką, która na różne sposoby próbuje zmobilizować Tomka do współpracy. Bawi się z nim rysując, grając w piłkę oraz na komputerze w proste gry. Próbuje Tomka zmotywować do działania przez zabawy rakietą do tenisa, rakietką do ping-ponga itp. Praktycznie na każdych zajęciach wymyśla coś nowego.

Oczywiście Tomek ma też wykonywane masaże twarzy, które mają na celu poprawienie funkcji przełykania i pomoc w ponownej nauce mówienia.

Tomek ma też zajęcia mające na celu zbadanie jego wzroku. Okazuje się, że zdecydowanie lepiej widzi w okularach. Bardzo się ucieszył gdy mama przywiozła mu jego stare okulary, widać ma do nich sentyment :)

Poniżej wstawiliśmy kilka zdjęć z pobytu Tomka w Krakowie:Strona internetowa Kliniki Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM-RehaPlus S.A. w Krakowie:
https://votum-sa.pl/Poprzednia strona Następna strona